Haberler

FODER'in “Hayalin Ötesinde” Temalı Fotoğraf Sergisine Yoğun İlgi

Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği’nin (FODER) “Hayalin Ötesinde – Beyond Imagination” temalı fotoğraf sergisi, 21 Temmuz 2020 Salı akşamı Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlik ile açıldı.

FODER’in Kültür Dairesi’nin katkılarıyla gerçekleştirdiği serginin açılışını Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy gerçekleştirdi. Her yıl olduğu gibi sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği açılışta yer alan çalışmalar, büyük beğeni aldı.

FODER Başkanı Mehmet Gökyiğit sergi açılışında gerçekleştirdiği konuşmada, “Hayalin Ötesinde - Beyond Imagination” temalı foroğraf sergisini Mart ayında açmayı planladıklarını ancak Koronavirüs nedeniyle açılışı bugüne ertelemek durumunda kaldıklarını belirtti.

Gökyiğit, Kültür Dairesi’nin katkıları ve sponsorların desteği ile tekrar sanatseverlerin karşısında olmanın gururunu ve mutluluğunu yaşadığını ifade ederek, serginin açılışında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Ali Yılmaz İle Drone Fotoğrafçılığı

1988 Girne doğumlu olan genç arkadaşımız Ali Yılmaz, 2017 yılından itibaren merak saldığı drone fotoğrafçılığında çektiği birbirinden güzel fotoğraflar ile artık adamızda bu alanda bilinen bir fotoğrafçı. Bizler de FODER olarak 9 Temmuz 2020 Perşembe akşamı dernek binamızda arkadaşımızın çalışmalarına hayran kaldık ve Kuzey Kıbrıs’ın bu denli farklı fotoğraflarını ilk kez gördük.

Atila Karaderi’den Etkileyici Sunumlar

Ülkemizin başarılı fotoğrafçılarından Atila Karaderi, 27 Şubat 2020 Perşembe akşamı FODER'e konuk oldu.

Özellikle son yıllarda farklı alanlardaki çalışmalarını keyifle izlediğimiz Karaderi’nin fotoğraf sunum ve söyleşisi büyük beğeni kazandı.

Kadrajdan Taşan Hikayeler, Night Scenes, Time Lapses, Kanlıköy Göleti’ni Gözyaşları isimli çalışmalarını FODER Üyeleri ile paylaşan Karaderi, fotoğraf çalışmaları ile ilgili bilgiler de verdi.

Adrenalin Dolu Etkinlik

Pandemi süreci sonrası etkinliklerine kaldığı yerden devam eden FODER, 2 Temmuz 2020 Perşembe akşamı Motorsporları fotoğrafçısı Mustafa Özhakkı’yı konuk etti.

Yerel, ERC Cyprus Rally ve WRC Rally Turkey şampiyonalarında akredite fotoğrafçı olarak bulunan Özhakkı'nın sunumlarındaki birbirinden çarpıcı fotoğraflar büyük beğeni alırken, zaman zaman salonda adrenalinin yükselmesine de neden oldu.

FODER “Narikala 2019”a Evsahipliği Yaptı

FODER himayesinde "1st International Photo Exhibition Narikala 2019" Ödül töreni ve sergi açılışı, 21 Şubat 2020 Cuma akşamı Bedesten'de gerçekleştirildi.

Gürcistan'da düzenlenen FIAP, PSA, GPU, APG ve AFB patronajlı uluslararası fotoğraf yarışması sergi açılışı, FODER’in uluslararası bir sergiyi ülkemize üçüncü kez taşıması adına çok önemli bir etkinlik olarak Ülkemiz fotoğraf sanatı tarihine geçti.