Adrenalin Dolu Etkinlik

Pandemi süreci sonrası etkinliklerine kaldığı yerden devam eden FODER, 2 Temmuz 2020 Perşembe akşamı Motorsporları fotoğrafçısı Mustafa Özhakkı’yı konuk etti.

Yerel, ERC Cyprus Rally ve WRC Rally Turkey şampiyonalarında akredite fotoğrafçı olarak bulunan Özhakkı'nın sunumlarındaki birbirinden çarpıcı fotoğraflar büyük beğeni alırken, zaman zaman salonda adrenalinin yükselmesine de neden oldu.

1960 Limasol doğumlu olan Mustafa Özhakkı,  Facebook’ta Joe Bloogs ismini kullanıyor ve Motorsports Photography CY isimli gurubun sahibidir. 1980'lerin başında önceleri kasetli film kameraları, ardından da Pentax SLR ile araba yarışlarında fotoğraf çekmeye başlayıp daha sonra aktif olarak 15 yıl kadar da yarıştı.

Yarıştığı dönemlerde fotoğraf çekmeye zaman ayıramayan Özhakkı, 2000'li yılların başında ilk compact digital kamerasını aldı ve tekrar fotoğraf çekmeye başladı.

2009 yılında ilk digital DSLR'ı olan Nikon D90'ı aldı. Sırası ile Nikon D610 ve Nikon D810 kullandı, şimdiki mevcut kamerası ise  Nikon D5.

Özhakkı, 2012 ile 2016 yılları arasında 5 yıl Doberman dünya şampiyonalarında akredite fotoğrafçı olarak çekim yaptı. 2015'den günümüze kadar düzenli olarak yerel şampiyonalarda ve ERC (Avrupa) ile WRC (dünya) ralli şampiyonalarında akredite fotoğrafçı olarak çekimler yapıyor.

2017-2018 ve 2019 yıllarındaki şampiyonalarda çekmiş olduğu fotoğrafların sunumu sonrası, Özhakkı, yarışmalarda yaşadığı deneyimleri, fotoğraf çekim teknikleri ve kullandığı ekipmanlarla ilgili bilgiler paylaştı. Özellikle yurtdışındaki şampiyonalarda organizatörlerin kurallarına harfiyen uyulmasının gerektiğinin altını çizen Özhakkı, bundan sonraki süreçte de aktif olarak motorsporları etkinliklerinde fotoğraf çekmeye devam edeceğini ve ilerki yıllarda yeni sunumlarla Derneğimizde konuk olmak istediğini belirtti. Bizler de FODER ailesi olarak fotoğraf tutkunu Özhakkı’ya çalışmalarında başarılar dileriz.